Online 1 users |


Aktivitetet e kaluara
Mars 2015
MaEnPrShDi
       1
 2  3  4 5  6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
16 17  18 19  20  21  22
 23  24  25 26  27  28  29
 30  31
 
DATABAZA PĖR HULUMTIME PARLAMENTARE
Websitet tona tė tjera

Tenderi im

Vota ime

Demokracia nė Veprim

Raporte / Komunikata
 
E-mail kyēja

E-mail

Fjalėkalimi:

E enjte, 26 mars 2015
Qeveria e Kosovės jo-transparente nė prokurimin publik

Prishtinė - 26 mars 2015 Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova (TIK) ka mbajtur sot njė tryezė nė tė cilėn ėshtė shpalosur “Indeksi i Transparencės nė Prokurimin Publik”, ku ėshtė analizuar publikimi i dokumenteve tė prokurimit nga Qeveria e Kosovės. Nėntėmbėdhjetė (19) ministri si dhe Zyra e Kryeministrit kanė qenė subjekt i matjes sė transparencės nė pesė (5) shtylla dhe 23 indikatorė.

Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E enjte, 19 mars 2015
Mungesa e mbikėqyrjes sė tenderėve rezulton me cilėsi tė dobėt nė Gjilan

Gjilan – 19 mars 2015Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK) ka mbajtur sot njė tryezė debati me temėn “Efikasiteti i Komunės sė Gjilanit nė Prokurimin Publik”. Nė kėtė tryezė u diskutua nė lidhje me menaxhimin qė po u bėn Komuna e Gjilanit financave publike, pėrmes procedurave tė prokurimit publik. KDI/TIK, ka publikuar njė raport nė kėtė tryezė, nė tė cilin janė analizuar disa tender tė kėtij institucioni. Tė njėjtit tender janė krahasuar nė lidhje me ēmimet, kriteret e pėrcaktuara, dosjen e tenderit etj.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E martė, 17 mars 2015
Tenderėt e shtrenjtė tė Komunės sė Gjakovės

Gjakovė - 16 mars 2015 Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK), ka mbajtur sot njė tryezė debati me temėn “Efikasiteti i Komunės sė Gjakovės nė Prokurimin Publik”. Nė kėtė tryezė u diskutua nė lidhje me menaxhimin qė po bėnė Komuna e Gjakovės financave publike, pėrmes procedurave tė prokurimit publik. KDI/TIK, ka publikuar njė raport nė kėtė tryezė, nė tė cilėn janė analizuar disa tender tė kėtij institucioni. Tė njėjtit tender janė krahasuar nė lidhje me ēmimet, kriteret e pėrcaktuara, dosjen e tenderit etj.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E hėnė, 16 mars 2015
Kuvendi i Komunės t’i mbikėqyrė politikat shėndetėsore

Prizren, 16 mars 2015. - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar tryezė diskutimi me temėn “Roli i Kuvendit tė Komunės nė politikat lokale nė sektorin e Shėndetėsisė”. Qėllimi i organizimit tė kėsaj tryeze kishte pėr synim prezantimet e gjetjeve tė analizės dhe rekomandimet pėr kėtė sektorė nga Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) dhe fokusimi nė mundėsit e fuqizimit tė rolit tė Kuvendit tė Komunės sė Prizrenit nė mbikėqyrjen dhe avancimin e mėtejmė tė politikave lokale nė kėtė sektorė.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E enjte, 05 mars 2015
Dinamikė e Ulėt e Punės sė Kuvendit

Prishtinė, Mars 2015 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) ka organizuar njė konferencė pėr media, ku ka shpalosur vlerėsimet rreth tre mujorit tė parė tė punės sė Kuvendit tė Kosovės.

Jetmir Bakija, nė hapje tė konferencės tha se Kuvendi i Kosovės nė pėrjashtim tė Projketligjit pėr Buxhet nuk miratuar asnjė ligj tjetėr.
E hėnė, 02 shkurt 2015
Fletėnotimit” mbi punėn e Kuvendeve tė Komunave: Prizren, Suharekė, Malishevė, Rahovec, Dragash dhe Mamushė

Prizren, 02 shkurt 2015 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nga 23 janar deri mė 02 shkurt 2015 nėpėrmjet konferencave pėr shtyp ka bėrė publikimin e “Fletėnotimit” mbi punėn e Kuvendeve tė Komunave: Prizren, Suharekė, Malishevė, Rahovec, Dragash dhe Mamushė.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E enjte, 15 janar 2015
Komunave u zvogėlohen shpenzimet kapital pėrkundėr nevojave pėr shėrbime publike

Prishtinė, 15 dhjetor 2015 – Nė konferencė vjetore pėr qeverisjen lokale, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) publikoj raportin pėr vitin 2014 tė 18 komunave (nga 38 gjithsej) para udhėheqėsve komunal, qendror dhe organizatave tė shoqėrisė civile. Pėrpos problemeve kryesore qė u listuan nė kėtė raport pėr secilėn prej komunave, evidentohet edhe gjendja e premtimeve zgjedhore qė secili kryetari i komunės kishte bėrė nė kohė fushate. Njėkohėsisht, listohen edhe rekomandimet pėr secilin kryetarė tė komunės dhe Asamble komunale.


Pėr mė tepėr shkarkoni raportin kėtu
E mėrkurė, 03 dhjetor 2014
U publikua Indeksi i perceptimit tė korrupsionit: zhvillimi ekonomik nė rrezik

Prishtinė, 03 dhjetor 2014 – Shkalla e lartė e korrupsionit pengon zhvillimin ekonomik tė Kosovės u tha nė njė konferencė pėr shtyp tė Institutit Demokratik tė Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK) me rastin e publikimit tė Indeksit tė perceptimit tė korrupsionit 2014 tė pėrgatitur nga Transparency International me seli nė Berlin.
E premte, 14 nėntor 2014
Transprometrin Komunal

Prishtinė, 14 nėntor 2014 – Insituti Demokratik i Kosovės, me pėrkrahjen e KFOS, sot ka mbajtur tryezėn tė rrumbullakėt pėrmes tė cilės ka lansuar “Transprometrin Komunal”, njė indeks i matjes sė transparencės komunal tė gjashtė komunave tė Kosovės (Prishtinės, Prizrenit, Gjakovės, Gjilanit, Deēanit dhe Graēanicės).
E mėrkurė, 22 tetor 2014
Ēmimet e tenderėve dėmtojnė konkurrencėn

Prizren, 22 tetor 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova (TIK), ka publikuar sot raportin e monitorimit tė prokurimit publik, pėr Komunėn e Mamushės. Ky raport ėshtė hartuar nė kuadėr tė projektit tė monitormit i prokurimit publik nė nivel lokal, i cili mbėshtetet nga ambasada e Britanisė sė Madhe nė Prishtinė. Nė kėtė dokument janė ofruar tė dhėna lidhur me tender tė kėsaj komune, pėr tė cilėt janė krahasuar ēmimet, dosjet e tenderit dhe konkurrenca e ofruar nė tender.
E hėnė, 13 tetor 2014
Komunikatė pėr Media

Prishtinė, 10 tetor 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) ka organizuar njė konferencė pėr media, ku ka shpalosur qėndrimet e kėtij instituti lidhur me tė gjeturat e evidentuara nė Raportin e Progresit tė Komisionit Evropian pėr Kosovėn pėr vitin 2014. Vėmendje tė veēantė nė kėtė konferencė iu kushtua katėr fushave qė KDI ndjek nga afėr: Zgjedhjet, Kuvendin e Kosovės, Qeverisjen Lokale dhe Luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.
E premte, 19 shtator 2014
KDI organizoi debat me qytetarėt pėr buxhetin e Dragashit

Dragash, 19 shtator 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nė bashkėpunim me Kuvendin e Komunės sė Dragashit ka organizuar takim me temėn “Pėrfshirja e qytetarėve dhe grupeve tė interesit nė hartimin e buxhetit komunal”.
E enjte, 18 shtator 2014
Gratė e Suharekės kėrkojnė blerjen e momografit

Suharekė, 18 shtator 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar tryezėn me temėn “Gratė nė planifikimin e buxhetit komunal ”. Qėllimi i organizimit tė kėtij takimi kishte pėr synim prezantimin e draft buxhetin e Komunės sė Suharekės tė hartuar nga ekzekutivi komunal pėr vitin 2015 dhe mundėsin e dhėnies sė kontributit tė grave dhe anėtarėve tė kuvendit tė komunės sė Suharekės nė hartimin dhe plotėsimin e kėtij dokumenti.
E mėrkurė, 10 shtator 2014
Diskutohet buxheti i Komunės sė Prizrenit pėr vitin 2015-2017

Prizren, 10 shtator 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nė bashkėpunim me Kuvendin e Komunės sė Prizrenit ka organizuar takim me temėn “Dhėnia e kontributit nė hartimin e buxhetit komunal”. Qėllimi i organizimit tė kėtij takimi kishte pėr synim prezantimin e draft buxhetin e Komunės sė Prizrenit tė hartuar nga ekzekutivi komunal pėr vitin 2015 dhe mundėsin e dhėnies sė kontributit tė qytetarėve, OJQ-ve dhe anėtarėve tė Kuvendit tė Komunės nė hartimin dhe plotėsimin e kėtij dokumenti.
E premte, 15 gusht 2014
Kėrkohet buxhetim me komponentin gjinorė

Prizren, 15 gusht 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizua takim me temėn “Pėrfshirja e komponentit gjinorė nė planifikimet e buxhetit komunal ”. Tė ftuar nė kėtė takim ishin: anėtaret e Kuvendit tė Komunės sė Prizrenit, Zyra pėr ēėshtjet gjinore nė Komunėn e Prizrenit, drejtor tė drejtorive komunale tė komunės sė Prizrenit si dhe Organizatat e Shoqėrisė Civile.
E mėrkurė, 06 gusht 2014
Fletėnotimit” mbi punėn e Kuvendeve tė Komunave: Prizren, Suharekė, Malishevė, Rahovec, Dragash dhe Mamushė

Prizren, 06 gusht 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nga 24 korrik deri mė 06 gusht 2014 nėpėrmjet konferencave pėr shtyp ka bėrė publikimin e “Fletėnotimit” mbi punėn e Kuvendeve tė Komunave: Prizren, Suharekė, Malishevė, Rahovec, Dragash dhe Mamushė.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E hėnė, 04 gusht 2014
Prokurimi i Policisė rrezikon sigurinė e qytetarėve

Prishtinė, 04 gusht 2014 Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK), shpreh shqetėsimin lidhur me dėshtimin e vazhdueshėm tė Policisė sė Kosovės, qė tė bėjė furnizimin me vetura patrulluese. Njė dėshtim i tillė vjen si pasojė e njė procesi tė tenderimit me shkelje ligjore nga Policia e Kosovės. Policia e Kosovės po vazhdon tė dėshtojė nė blerjen e makinave si pasojė e shkeljeve ligjore dha dyshimeve tė bazuara pėr kriteret diskriminuese dhe favorizuese nė intres tė njė kompanie tė parapėlqyer. Procesi i tenderimit ėshtė vlerėsuar me shkelje dhe ėshtė stopuar nė mėnyrė tė drejtė nga Organi Shqyrtues i Prokurimit (OSHP) e cila pėrveē se ka kėrkuar anulimin e kėsaj procedure, i ka kėrkuar Policisė qė tė mos pėrsėrisė kriteret diskriminuese.
E premte, 25 korrik 2014
Planifikimi Buxhetor nė Komuna i Ngutshėm, nė Harresė tė Premtimeve dhe pa pėrfshirje qytetare

Prishtinė, 25 korrik 2014, - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) bėri publike tė gjeturat pėr mėnyrėn e planifikimit buxhetor nga ana e disa prej komunave qė monitoron kjo organizatė. Jetmir Bakija, Analist pėr Qeverisje Lokale pranė KDI-sė, tregoj qė muaji korrik ka qenė shumė i rėndėsishėm pėr planifikimin buxhetor nė komuna. Komunat kėtė muaj kanė aprovuar Kornizat Afatmesme Buxhetore 2015-2017 dhe kanė rishikuar buxhetin pėr pjesėn e dytė tė kėtij viti, 2014.
E martė, 22 korrik 2014
Prokuroria dhe komunat shpėrfillin auditorin

Prishtinė, 22 korrik 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK) ka analizuar raportet e auditimit pėr pasqyrat financiare tė Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm (ZAP) pėr vitin 2013. Analiza ėshtė e fokusuar nė fushėn e prokurimit publik, nė gjetjet qė potencialisht kanė shkaktuar humbje tė parasė publike nga komunat dhe adresimin e rekomandimeve tė ZAP pėr vitin paraprak.
E hėnė, 21 korrik 2014
KDI vazhdon tė pėrkrahė OJQ-tė lokale pėr monitorim tė prokurimit publik

Gjakovė, 21 korrik 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova(TIK) ka mbajtur trajnimin “Monitorimi i prokurimit publik nė komuna” pėr pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare nga Gjakova dhe Deēani. Nė fokus tė trajnimit ka qenė pėrkrahja dhe ngritja e kapaciteteve tė OJQ-ve pėr kornizėn ligjore pėr zbatimin e procedurave tė prokurimit publik si dhe njoftimin e tyre mbi format dhe metodat e monitorimit tė procesit tė prokurimit publik nė komuna.
E premte, 11 korrik 2014
Mė shumė angazhim pėr rinin e komunave tė regjionit tė Prizrenit

Prizren, 11 korrik 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar konferencėn me temėn “Politikat Lokale nė sektorin e Rinisė, pėrvojat nga komunat e regjionit tė Prizrenit”. Panelistė tė Konferencės ishin: Kujtim Gashi - kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Prizrenit, Osman Hasku - drejtorė i Drejtorisė Komunale pėr Kulturė, Rini dhe Sport - Komuna e Rahovecit, Leotrim Gėrmizaj - drejtor i Qendrės Rinore nė Prizren dhe Labinot Berisha - ekspert i fushės nė sektorin e rinisė.
E enjte, 10 korrik 2014
KDI pėrkrah OJQ-tė lokale pėr monitorim tė prokurimit publik

Prizren, 10 korrik 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova (TIK) ka mbajtur trajnimin “Monitorimi i prokurimit publik nė komuna” pėr pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare nga rajoni i Prizrenit
E shtunė, 19 prill 2014
Tė dhėna shqetėsuese pėr prokurimin nė Infrastrukturė

Prishtinė, 19 prill 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova (TIK), ka publikuar sot njė raport tė monitorimit tė prokurimit publik nė Ministrinė e Infrastrukturės, pjesė e tė cilit kanė qenė 12 procedura tė tenderimit nė kėtė ministri.Pėr mė tepėr shkarkoni raportin kėtu
E premte, 11 prill 2014
KDI: Kuvendi Komunal i Rahovecit me Plan tė punės pėr vitin 2014

Prizren, 11 prill 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nė bashkėpunim me Misionin e OSCE-sė nė Kosovės ka mbajtur aktivitet lidhur me hartimin e Planit vjetorė tė punės sė Kuvendit tė Komunės sė Rahovecit”. Qėllimi i kėtij aktiviteti ishte edhe ngritja e efikasitetit tė punės sė Kuvendit tė Komunės sė Rahovecit dhe komiteteve obligative. Tė pranishėm nė kėtė aktivitet ishin: Kryesuesi i Kuvendit tė Komunės sė Rahovecit z.Nahti Elshani, anėtarė tė Komitetit pėr Politik dhe Financa si dhe drejtorė tė drejtorive komunale tė Rahovecit.
E martė, 08 prill 2014
KDI:Nuk raportohet pėr buxhetin e vitit fiskal 2013

Prizren, 8 prill 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) pėrmes konferencės pėr media ka bėrė publike raportin mujor tė monitorimit tė komunave nė regjion tė Prizrenit pėr muajin mars 2014 ku janė pasqyruar tė gjeturat e shkeljeve ligjore dhe procedurale qė kanė bėrė komunat e regjionit tė Prizrenit gjatė punimeve tė seancės dhe mungesėn e respektimit tė obligimeve ligjore nga kėto institucione.


Pėr mė tepėr shkarkoni raportin kėtu
E enjte, 03 prill 2014
KDI: Rahoveci drejt themelimi tė Komiteteve Konsultative

Rahovec, 03 prill 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) ka mbajtur tryezė diskutimi me temėn “Kuvendi i Komunės sė Rahovecit dhe themelimi i Komiteteve Konsultative”. Nė kuadėr tė kėsaj tryeze diskutimi ėshtė fokusuar nė mundėsit e fuqizimit tė rolit tė Kuvendit si organ mė i lartė i vetėqeverisjes lokale; themelimin e Komiteteve Konsultative nga kuvendi i komunės sė Rahovecit me qėllim qė qytetarėt dhe grupet e interesit tė marrin pjesė aktive nė proceset vendimmarrėse pėr interes publik.
E enjte, 27 mars 2014
KDI: Restelica dhe Bresana e Dragashit kėrkojnė investime nė infrastrukturė

Dragash, 27 Mars 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) ka organizuar takim me banorėt e fshatit Bresanė dhe fshatit Restelica si dhe zyrtarėve tė pushtetit lokal tė komunės sė Dragashit. Qėllimi i kėtij takimit, nė njėrėn anė ishte paraqitja e problemeve tė qytetarėve tė kėtyre fshatrave para tė zgjedhurve tė tyre dhe nė anėn tjetėr ballafaqimi i kėrkesave tė kėtyre banorėve para pėrfaqėsuesve tė zgjedhur tė Komunės sė Dragashit qė kėta tė fundit tė shikojnė mundėsit drejt realizimit tė kėrkesave.
E mėrkurė, 26 mars 2014
Prokurimi Publik, Burim i Keqmenaxhimit tė Parasė Publike

Prishtinė 26 mars 2014, Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) / Transparency International Kosova (TIK), ka organizuar sot njė tryezė diskutimi me titull “Shpenzimi i parasė publike nėpėrmjet prokurimit publik”. Qėllimi i kėtij debati ka qenė ballafaqimi i tė gjeturave lidhur me sfidat qė po e pėrcjellin prokurimin publik, nė vitet e fundit. Pjesėmarrės nė kėtė takim ishin pėrfaqėsues tė institucioneve publike, bizneseve dhe organizatave tė shoqėrisė civile.
E hėnė, 24 mars 2014
KDI thirrje Deputetėve: Tė mbrohet Kuvendi i Republikės nga degradimi i mėtutjeshėm

Prishtinė, 24 mars 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar njė konferencė pėr media, ku ka prezantuar tė gjeturat e KDI-sė mbi rrjedhėn e punimeve tė seancave plenare tė Kuvendit tė Kosovės gjatė dy javėve tė kaluara.
E martė, 11 mars 2014
Rahoveci kampion i shkeljeve gjate muajt shkurt

Prizren, 11 mars 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nė njė konferencė pėr media ka publikuar raportin mujor tė monitorimit tė kuvendeve tė komunave nė regjion tė Prizrenit ku janė pasqyruar tė gjeturat nė mos respektim tė procedurave dhe shkeljeve ligjore.
Gjatė kėsaj periudhe, tė gjitha kuvendet e komunave kanė realizuar aktivitete duke mbajtur seanca tė rregullta dhe marrė vendime nė drejtim tė konsolidimit tė mėtejmė tė kėtyre institucioneve pas zgjedhjeve lokale 2013.Pėr mė tepėr shkarkoni raportin kėtu
E premte, 28 shkurt 2014
Agjencionet dhe Ndėrmarrjet Publike – pa llogaridhėnie por me privilegje tė mėdha

Prishtinė, 28 shkurt 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar njė tryezė tė rrumbullakėt me temėn “Sfidat e funksionimit tė Agjencive tė Pavarura dhe Ndėrmarrjeve Publike nė Kosovė”. Me kėtė rast KDI ka publikuar Analizėn me titull “Agjencitė e (Pa) Varura dhe Ndėrmarrjet “Publike”nė Kosovė, ku ėshtė trajtuar baza ligjore e tyre, politizimi i bordeve udhėheqėse, financimi si dhe raportet e tyre me institucionet themeluese.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E premte, 21 shkurt 2014
Prokurimi kaotik nė Policinė e Kosovės

Prishtinė, 21 shkurt 2014. Instituti Demokratik i Kosovės (KDI)/Transparency International Kosova (TIK), ka publikuar sot njė raport studimor pėr prokurimin publik nė Policinė e Kosovės, pėrkatėsisht tenderin pėr blerjen e automjeteve pėr Policinė.Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E premte, 14 shkurt 2014
Fokus grupi – Funksionimi i Agjencive tė Pavarura dhe i Ndėrmarrjeve Publike nė Kosovė

Prishtinė, 14 shkurt 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) nė kuadėr tė projektit “Agjencitė e (Pa) Varura dhe Ndėrmarrjet Publike nė Kosovė”, ka organizuar tė martėn takimin e dytė tė Fokus Grupit, ku ėshtė diskutuar Draft- Raporti i pėrgatitur nga KDI, lidhur me Agjencitė e Pavarura dhe Ndėrmarrjet Publike nė Kosovė.
E enjte, 06 shkurt 2014
KDI: Tė rriten angazhimet pėr transparencė dhe pjesėmarrje qytetare

Prizren 6 shkurt 2014 – Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), nė kuadėr tė projektit “Pjesėmarrja e qytetarėve dhe principet pėr njė qeverisje tė mirė”, ka monitoruar punėn e kuvendeve komunale tė Regjionit tė Prizrenit gjatė mandatit tė kaluar tė kėtyre institucioneve, pėrkatėsisht gjatė periudhės 2009 – 2013.


Pėr mė tepėr shkarkoni publikimin kėtu
E martė, 04 shkurt 2014
Prokurimi nė MPB i pa mbikėqyrur

Prishtinė , 4 shkurt 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės(KDI)/Transparency International Kosova (TIK), ka publikuar sot raportin e monitorimit tė Prokurimit Publik pėr Ministrinė e Punėve tė Brendshme.


Kėtu mund ta shkarkoni raportin e monitorimit tė Prokurimit Publik pėr Ministrinė e Punėve tė Brendshme
E mėrkurė, 15 janar 2014
Publikohet Raporti pėr Performancėn e Komunave nė 2013 dhe Premtimet e Kryetarėve tė Ri

Prishtinė, 15 janar 2014 - Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), ka organizuar Konferencėn Vjetore pėr Vlerėsimin e Punės sė Komunave tė Kosovės pėr vitin 2013. Nė kėtė konferencė KDI ka publikuar edhe raportin e monitorimit tė 18 komunave tė Kosovės tė titulluar “Komunė e Hapur dhe Pėrfshirėse: Realitet apo Premtim Zgjedhor?” Ky raport, pėrveē qė vlerėson punėn vjetore tė komunave paraqet edhe premtimet qė janė bėrė nga kryetarėt e posazgjedhur.


Kėtu mund ta shkarkoni raportin e monitorimit
Donatorėt aktual
 
Video
Corruption Perceptions
Index 2012

Video nė You Tube
"Ligji pėr financimin e partive politike"

Video nė You Tube
"Molla"

Video nė You Tube
"Deklarimi i pasurisė"

Video nė You Tube
 
Copyright 2006 - 2015 © Kosova Democratic Institute - All Rights Reserved